Praha 4 začala již před rokem 2010 jednat s hlavním městem Prahou o společném projektu Domu pro seniory Hudečkova. Vzhledem k tomu, že počet seniorů neustále stoupá, jsme přesvědčeni o tom, že právě takové služby je potřeba rozvíjet a rozšiřovat. Jedná se o poměrně rozsáhlý projekt s investicí přes 100 milionů korun. Počítalo se, že by se hlavní město a městská část o tuto investici, stejně jako další dofinancování provozu, rozdělili. Současné vedení města o tom nechce ani slyšet.

Nemáme kontrolu nad financemi

Praha 4 se snaží dlouhodobě reagovat na nedostatek míst ve školkách a jen za poslední 3 roky vytvořila nová místa pro více než 500 dětí. V letošním roce se plánovalo otevření dalších čtyř tříd v mateřské škole Horáčkova, odkud hlavní město dle předchozích dohod mělo přemístit speciální mateřskou školu. Nové vedení města se najednou rozhodlo, že to neudělá. Místo toho nám byl nabídnut objekt bývalých jeslí ve Znojemské. To by bylo řešení, ovšem háček je v tom, že tento objekt obsahuje azbest, a tak rekonstrukce bude stát o 24 milionů korun víc, než kolik se počítalo na Hudečkovu. Trvalo několik měsíců, než se podařilo dosáhnout toho, že nám tyto dodatečné náklady hlavní město uhradí, a to pouze za cenu toho, že městská část z každoročního investičního příspěvku na investice do školství nedostane ani korunu.

Praha 4 provozuje jesle a další služby pro rodiče s dětmi, za což byla v roce 2011 oceněna v soutěži Obec přátelská rodině. I na hlavním městě se taková koncepce připravovala, a to za účasti odborné veřejnosti. Nové vedení hlavního města ji ani neprojednalo, protože ho zřejmě tato oblast nezajímá.

Není lepší financovat školy, než kupovat firmy?

Na druhou stranu jen za poslední rok dochází ze strany města ke krokům směřujícím spíše ke korporaci než k obci. Loni koupilo město podíl v Pražské plynárenské za 5,4 miliardy korun a letos plánuje vykoupit minoritní podíly v Pražských službách za 950 milionů korun. Nechci se ani zabývat pozadím těchto transakcí, nebo faktem, že existuje posudek České spořitelny, který hodnotu podílu v Pražských službách odhaduje na 350 milionů. Spíše se zamýšlím nad tím, jestli opravdu vedení města má využívat prostředky na nakupování společností, místo toho, aby se zabývalo školstvím, seniory a rodiči s dětmi. Co myslíte vy?